AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

15 Ocak 2017 Pazar

Blogger .tr uzantısını kaldırmak

Merhaba ;

Blogger , kendi üzerinden kurulan blogların ülkelerine göre ayırma kararı alıp birçok ülkenin bloglarının uzantılarına ekleme yaptı ve türkiye içinde .tr ekledi.
Bu .tr ' nin gelmesiyle beraber birçok olumsuzlukta peşinden geldi.
Bu olumsuzlukların başında google'nin bloglarımızdaki indexlenen sayfaların neredeyse yarısını yokmuş gibi gösterdi ve bana göre en önemlisi alexa değerlerini alt üst etti.

Aslında .tr eklemesi ilk geldiği gün engellenmiş olsaydı bloglar bu durumdan etkilenmemiş olacaktı ama bu durumu bizler değil önceden blogger'in bunu düşünerek hareket etmesi gerekiyordu ancak amatörce bir davranışta bulundu açıkcası.
Bize düşen bu sorunu ortadan kaldırmak , zararın neresinden dönersek kârdır.

Fazla uzatmadan .tr ekini basit bir biçimde nasıl kaldıracağımızı göstericem.

Kurulum ;

Kumanda paneli > şablon > html düzenle tıklıyoruz ve ctrl+f yardımıyla aşağıdaki kodu buluyoruz.

<head>

bulduktan sonra hemen altına aşağıdaki kodu ekliyoruz.

<script type='text/javascript'>var str=window.location.href.toString();if(str.indexOf(&quot;.com/&quot;)==&quot;-1&quot;){var str1=str.substring(str.lastIndexOf(&quot;.blogspot.&quot;));if(str1.indexOf(&quot;/&quot;)==&quot;-1&quot;){var str2=str1}else{var str2=str1.substring(0,str1.indexOf(&quot;/&quot;)+1)}window.location.href=window.location.href.toString().replace(str2,&quot;.blogspot.com/ncr/&quot;)}
</script>

Daha sonra kaydedip çıkıyoruz.
Bütün işlem bu kadar.Hayırlı olsun :)


" Anahtar kelime : blogger .com.tr uzantısını kaldırmak, blogger .tr uzantısını kaldırmak, blogger .com.tr düzenlemek "blogger .tr uzantısını kaldırmak bloggereklentideposu